Domowe biuro – najczęstsze błędy w aranżacji

Domowe biuro - must have w dzisiejszych czasach

W dzisiejszych czasach dobrze zaaranżowane domowe biuro jest coraz bardziej pożądane. Pandemia spowodowała, że wielu pracowników przeszło na pracę home office. Jednocześnie część osób powoli wraca do standardowego typu pracy. Niemniej jednak praca zdalna stała się bardziej powszechna w wielu branżach. A dodatkowo pracownicy często pracują po godzinach w domu. Co zrobić zatem, aby stworzyć sobie w prywatnej przestrzeni optymalne warunki do efektywnych działań? Jakie są najczęstsze błędy w aranżacji biura w domu

1. Brak wyznaczonej przestrzeni do pracy

Krzątający się domownicy, a w szczególności dzieci pełne energii potrafią wybić z pracy na wiele godzin. Ponadto słynne słowa powtarzane co chwilę: „Mamo, mamo…”. W takich warunkach naprawdę trudno o efektywną pracę. Dlatego bardzo ważne jest wyznaczenie swojej przestrzeni do pracy, najlepiej w osobnym pomieszczeniu, gdzie zdecydowanie łatwiej będzie pracować skoncentrowanym. 

2. Nieodpowiednie oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie odgrywa ogromną rolę na pracę biurową. Najistotniejsze jest odpowiednie natężenie światła, które zapewni komfort widzenia oraz wydolność wzrokową. W przypadku powierzchni biurowych bezpieczeństwo pracowników zapewniają normy. Jak zatem zapewnić sobie odpowiednie warunki biura w domu? 

Najważniejszym światłem jest naturalne światło dzienne, tak aby oświetlało całą przestrzeń domowego biura. Istotne jest zatem również odpowiednie ustawienie biurka, tak aby światło z okna oświetlało miejsce pracy. Ponadto ustawiając biurko w taki sposób zaoszczędzisz również na energii elektrycznej, na którą z roku na rok przeznaczasz coraz więcej pieniędzy. Niestety często domowe biura są zbyt ciemne i ponure. Dlatego również spada nasza produktywność. Warto także sprawdzić rozmaite żarówki i dobrać wygodne dla Twoich oczów.

3. Za mały rozmiar biurka

Najczęściej ze względu na ograniczoną przestrzeń decydujemy się na zbyt mały rozmiar biurka. Jednakże jeśli to możliwe, warto postawić na większy blat roboczy. Ponieważ takie biurko będzie zdecydowanie bardziej funkcjonalne to łatwiej będzie pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy do pracy. Na przykład laptop, notesy, dokumenty, telefon czy drukarkę. Na pewno duże biurko da nam komfort oraz wygodę, a nasza praca będzie mniej uciążliwa i ograniczona. Ponadto odpowiedni wybór biurka wpłynie na organizację naszej pracy. Pozbędziemy się bałaganu i zaoszczędzimy czas. Ponieważ wszystko co niezbędne możemy odpowiednio pogrupować, tak aby nie tracić czasu na ciągłe szukanie jakiejś rzeczy.

4. Zwykłe krzesło jako fotel biurowy

Najistotniejsze jest odpowiednie krzesło biurowe. Dlatego jeśli pracujesz dużo przed komputerem, zainwestuj w krzesło ergonomiczne. Na pewno taki rodzaj siedziska poprawi Twój komfort siedzenia oraz sprawi, że nie będziesz odczuwać bóli kręgosłupa. Ten niezwykle istotny element szkieletu jest naszym trzonem na którym opierają się mięśnie i organy wewnętrzne. Dlatego warto pamiętać o zachowaniu jego naturalnej krzwizny wybierając fotel ergonomiczny, który zapewnia jak najlepsze ułożenie. Dodatkowo należy pamiętać, że nie każde krzesło regulowane jest zarazem ergonomiczne.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej zapraszam do artykułu Wygodny fotel do biura, który opisuje najbardziej ergonomiczne krzesło do biurka.

A według Ciebie o czym należy pamiętać urządzając domowe biuro?

Zapraszam do komentowania pod postem. A może masz jakieś pytania? Lub chcesz się wymienić doświadczeniem w tej kwestii? Zatem porozmawiajmy.

Zainteresowany projektem wnętrz?

About the author

Iza Terlikowska - Architekt wnętrz, Interior designer. Zajmuję się projektowaniem wnętrz biurowych, jak również wnętrz dla Klientów indywidualnych. Uwielbiam wnętrza dobrze zaprojektowane - czyli spójne. Zarówno pod względem funkcjonalnym oraz designu. Moja idea to rozwój i równowaga.

Related Posts

Leave a Reply