Tania łazienka w stylu eko

Czym jest ekologiczna łazienka? Jak uzyskać taki efekt by spełniał wszystkie oczekiwania stylu życia w duchu eko?

"Eko" - to słowo towarzyszy nam na każdym kroku. Jest połączone na różne sposoby z produktami czy usługami z każdej dziedziny naszego życia. Wynika to ze wzrostu świadomości tego co używamy, jak jest produkowane i co się z tym stanie, gdy będzie nam już nie potrzebne.

Zasada 3R - Reduce, Reuse, Recycle
Ekologiczne trendy powinny być kształtowane na 3 poziomach - reduce, reuse, recycle. Co oznacza:

  • ograniczenie ilości odpadów (reduce)

  • ponowne wykorzystanie (reuse)

  • recykling (recycle).
    Daje to podstawę do ograniczenia zużycia zasobów, wody i energii oraz zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów; powtórnego wykorzystywania przedmiotów (np. poprzez zmianę ich funkcji) jak i skutecznego odzyskiwania surowców wtórnych. Biorąc pod uwagę łazienkę możliwość wdrożenia tych działań jest dość ograniczona i przejawia się przede wszystkim poprzez „reduce”. Dlatego warto nawet poprzez drobne na pozór, codzienne wybory pomóc planecie i zaoszczędzić budżet.

tania łązienka w stylu eko

1. Oszczędność wody

W Polsce zasoby wodne są jednymi z najmniejszych w Europie. Średnia objętość przypadająca na jednego mieszkańca jest dużo poniżej unijnej średniej. Specjaliści porównują sytuację naszego kraju do Egiptu. Dlatego warto o tym pamiętać podczas codziennych wizyt w łazience. Podczas szczotkowania zębów przy otwartym przepływie wody marnuje się 9 litrów na minutę. Kolejnym przykładem jest kapiąca woda z baterii, która powoduje stratę 13 litrów na dobę. Istotne jest zatem wyzbycie się złych nawyków, jak i zadbanie o stan techniczny wyposażenia łazienki i wybór odpowiednich głowic ceramicznych. W przeciwieństwie do regulatorów uszczelkowych są mniej podatne na rozszczelnienia i pozwalają na szybszą zmianę intensywności strumienia.  Nie zadbanie o stan techniczny może powodować utratę setek litrów wody w skali roku oraz poważniejszą awarię. Warto zastosować również baterie termostatyczne, które zapamiętują ustawioną temperaturę ograniczając czas konieczny na ponowną regulację. Wybierając sanitariaty kluczowa jest możliwość regulacji wody do spłukiwania. Dlatego warto zdecydować się na modele 3/6 litra bądź korzystające opcjonalnie z połowy pojemności. Przeliczając to na rodzinę cztroosobową można zaoszczędzić nawet do 30 litrów wody dziennie. Niewątpliwie opłaca się również zastosować w łazience baterię bezdotykową. Poniżej porównanie zużycia wody tradycyjnej baterii z elektroniczną baterią.

Wybierając baterię bezdotykową warto zwrócić uwagę gdzie zamontowany jest zawór, będzie to wpływało na żywotność produktu. Bezsprzecznie brak kontaktu dłoni z zaworem zapewnia maksymalną higienę dla użytkowników. Zapobiega przenoszeniu bakterii przez ręce. Kolejną zaleta to 90% oszczędności wody —najniższe na świecie zużycie wody, które pozwala na zoptymalizowanie kosztów przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkownika. Na pewno wielkim atutem jest spłukiwanie okresowe przeciw proliferacji bakterii. Zawór został wyposażony  w program okresowego spłukiwania - automatyczne spłukiwanie przez około 60 sekund jest uruchamiane co 24 godziny po ostatnim użyciu.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest pisuar bezwodny doceniony i odznaczony jako innowacja targów branżowych. Definitywnie rozwiązanie to oszczędza 100% wody i energii. Istotne jest również, że tą ceramikę sanitarną możemy użytkować bez szkodliwych środków chemicznych – działa w oparciu o BIOtechnologię. Ponadto wielką zaletą jest aspekt higieniczny: bez dotykania i pryskania. Oszczędzimy również na braku spłuczki czy stelaża podtynkowego. A dodatkowo nie będziemy mieli problemu z awaryjnością i serwisem - na zaworach nie tworzy się kamień, gdyż nie ma wody. Ponadto rury się nie zapychają, tym samym unikamy brzydkiego zapachu i remontu. Dzięki takiemu rozwiązaniu wesprzemy naszą planetę na wielu poziomach. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o pisuarze bezwodnym i dlaczego warto zamontować ten pisuar zajrzyj na ecouse.pl lub skontaktuj się ze mną.

Oblicz swoje oszczędności używając kalkulatora ecouse.

2. Ekologiczne środki

Wybierając środki do czyszczenia warto ograniczyć produkty z dużą ilością żrących detergentów. Należy unikać preparatów, w skład których wchodzą fosforany oraz chlor i jego pochodne. Przysługę środowisku oraz własnemu zdrowiu można wyświadczyć stosując bardziej proekologiczne środki, które są biodegradowalne. Dodatkowo koszt jest znacznie mniejszy niż chemia gospodarcza. Dlatego zachęcam do eksperymentowania z ich zastosowaniem i tam, gdzie to możliwe, dążyć do zastąpienia nimi żrących preparatów.

ekologiczne środki

3. Eko wystrój

Jeżeli chcesz stworzyć “zieloną” łazienkę zastosuj naturalne materiały tj. drewno czy kamień, uzupełniając je o rośliny lubiące wilgoć w pomieszczeniu. Ekologia to nie tylko życie bliżej przyrody, ale funkcjonowanie zgodnie z jej harmonią. Dlatego wybierając wyposażenie łazienkowe warto wziąć pod uwagę trwałość rozwiązań. Wysokiej jakości modele sprawdzonych dostawców będą nam dłużej służyć. W związku z tym będzie możliwe zaoszczędzenie zasobów, które musiałyby zostać zużyte w przypadku krótszego cyklu życia produktu np. na wykonanie części zamiennych lub wytworzenie kolejnego egzemplarza. Z tego powodu opłaca się zdecydować na ceramikę i armaturę sanitarną z dobrą gwarancją producenta. A czy ty jesteś gotowy na “zielony” wystrój wnętrza?

tania łazienka

A według Ciebie o czym należy pamiętać przy projektowaniu i użytkowaniu taniej ekologicznej łazienki?

Zapraszam do komentowania pod postem. A może masz jakieś pytania? Lub chcesz się wymienić doświadczeniem w tej kwestii? Zatem porozmawiajmy.

Iza Terlikowska

Hello, my name is Iza Terlikowska and I am an interior designer. I design interiors for private clients, including: houses, apartments, flats and for commercial investors, especially offices.

https://www.projektywentrzdesign.com
Previous
Previous

Dekoracja świątecznego stołu

Next
Next

Wystawy wnętz 2024